Menu

 

Jedwab Malbery

 

Wszystkie produkty jedwabnej kolekcji Malbery wykonane zostały z jedwabiu morwowego, czyli pozyskanego od larw hodowlanych żywiących się liśćmi drzewa morwowego, który w porównaniu do stosunkowo szorstkiego jedwabiu dzikiego (otrzymanego od larw jedwabnika dębowego) jest surowcem o nieporównywalnie wyższej jakości.

Autentyczność jedwabiu Malbery potwierdzona jest raportem z badań Laboratorium Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, który dostępny jest pod poniższym linkiem do wglądu.

Większość produktów Malbery oznaczona jest również Certyfikatem Ekologicznych Tekstyliów (Oeko-Tex Standard 100) nadanym w Szwajcarii, który jest świadectwem bezpieczeństwa i wysokiego komfortu użytkowania.

Cały proces produkcyjny jedwabiu Malbery przebiega ręcznie, bez użycia maszyn. Jedwab nie jest wybielany, przy jego produkcji nie są użyte żadne chemikalia – nasze wyroby są produktami w pełni ekologicznymi (zostały wytworzone w sposób, który nie szkodzi środowisku).

Wszystkie produkty Malbery przechodzą również system podwójnej kontroli jakości, przez co eliminowane są wszelkie niedoskonałości. Wszystkim klientom gwarantujemy perfekcyjność wykonania oraz komfort długiego użytkowania.

 

 

 

Pochodzenie jedwabiu

 

Jedwab jest to włókno pochodzenia zwierzęcego (białkowe) produkowane z wydzieliny gruczołów przędnych jedwabnika morwowego lub jedwabnika dębowego w celu budowy kokonu. Proces pozyskiwania jedwabiu jest złożony i pochłania dużo pracy ludzkiej. Pierwszy etap obejmuje uprawę drzew (morwa lub dąb), których liście będą pożywką dla jedwabników. Jedwabnik morwowy (Bombyx Mori) to jeden z gatunków motyli. To właśnie ich gąsienice przez kilkanaście dni przed przeistoczeniem się w dorosłego owada wytwarzają z kokonów jedwabną nić.

Hodowla jedwabników odbywa się w specjalnych warunkach gdzie jest sucho, czysto i ciepło. Gąsienice żerując na liściach morwy w bardzo szybkim tempie przybierają na wadze i po około trzydziestu dniach nadchodzi pora budowy kokonu. Po około ośmiu dniach rozpoczyna się proces pozyskiwania włókna jedwabnego.

Z jednego kokonu możliwe jest pozyskanie od półtora do nawet 3 km nici jedwabnej, która nawijana jest na specjalne szpule. Ostatni etap obejmuje produkcję przędzy jedwabnej używanej do wytworzenia tkanin, dzianin, nici itp.

 

 

 

Jedwab morwowy a jedwab dębowy

 

 

W sprzedaży na rynku polskim i światowym spotkać można produkty pościelowe rożnej jakości. Ważne jest, że nie tylko estetyka wykonania wpływa na ich klasę – niezmiernie istotne jest tu również źródło pochodzenia przędzy jedwabnej, z której wykonana została pościel jedwabna.

Kluczową różnicą jest tu rodzaj pożywki jedwabników, którą są liście różnych drzew. Jedna z odmian jedwabników żywi się liśćmi dębu w efekcie czego pozyskiwany jest jedwab dębowy, zwany dzikim. Jedwab morowy natomiast wytwarzany jest poprzez hodowlę jedwabnika morwowego, żywiącego się liśćmi drzewa morwowego. Nić jedwabiu morowego jest dłuższa, elastyczna, dużo delikatniejsza w dotyku a zarazem mocniejsza, o pięknym perłowym kolorycie. Jedwab dębowy natomiast ma szarawą barwę i jest szorstki oraz mniej trwały. Często również poddawany jest procesom chemicznym w celu pozyskania estetycznej bieli.

Wszystkie produkty pościelowe Malbery takie jak jedwabne kołdry, jedwabne poduszki, pościel jedwabna oraz jedwabna bielizna pościelowa wytworzone zostały wyłącznie z jedwabiu morwowego, który jest włóknem najwyższej jakości.

 

 

 

Historia jedwabiu

 

 

Legenda głosi, iż jedwab został odkryty przypadkowo przez Chińską Cesarzową Hsi Ling Shi, żonę Cesarza Huang Ti, której to w cesarskim ogrodzie morwowym do filiżanki z gorącą herbatą wpadł kokon jedwabnika. Legenda pozostanie legendą, jednak niewątpliwie Chiny przez ponad 300 lat posiadały wyłączny monopol na produkcję jedwabiu, gdyż technika jego pozyskiwania była nieznana w innych częściach świata.

Jedwab jako włókno luksusowe, przez długi czas zarezerwowany był tylko dla zamożnych ludzi Chin, jednak z rozwojem handlu i powstaniem Silk Road (szlaku jedwabnego) sukcesywnie zaczął docierać do innych części świata zachwycając swym blaskiem i delikatnością. Pilnie strzeżona pod groźbą kary śmierci tajemnica pozyskania włókna jedwabnego została jednak poznana przez inne państwa Azji takie jak Indie, Japonia czy Persja co odegrało ogromną role w rozwoju oraz wyraźnie odznaczyło się w historii tych państw.

Wyżyny kunsztu osiągnęła jednak Bizantyńska produkcja tekstyliów z jedwabiu. Wytwory Bizantyjskie zachwycały bogactwem złożonych wzorów i motywów, które często przedstawiały skomplikowane sceny religijne bądź historyczne. Jedwab sukcesywnie rozpowszechnił się w Hiszpanii i we Włoszech a w XIII wieku pojawił się również we Francji. Od XVII wieku rozpowszechnił się w całej Europie. Obecnie największą potęgą w pozyskiwaniu surówki jedwabnej są nadal Chiny, które wytwarzają 70 % światowej produkcji.

 

 

 

Właściwości jedwabiu

 

Jedwab jest najbardziej ekskluzywnym i wyrafinowanym włóknem na świecie. Jego magia i niespotykana zmysłowość dotyku sprawiają, iż od wielu lat powszechnie znany jest jako jeden z ważniejszych “afrodyzjaków” nierozłącznie kojarząc go z erotyką. Jedwab jest nie tylko niekwestionowanym symbolem stylu i elegancji – od wielu lat ceniony jest również ze względu na swe właściwości zdrowotne.

 

Właściwości termoregulacyjne jedwabiu

Najważniejszą, odczuwalną przede wszystkim podczas snu zaletą jedwabiu jest jego zdolność do termoregulacji, w efekcie czego ciało nie poci się (co jest częstym zjawiskiem, szczególnie u dzieci z problemami skóry). Pościel jedwabna oddycha i jednocześnie izoluje, nie zakłócając naturalnej temperatury ciała człowieka. Odpowiedni stopień ciepła zostaje zatrzymany przy skórze, nie narażając jej na przegrzanie czy schłodzenie, dlatego zimą pościel jedwabna ogrzewa, natomiast latem – chłodzi. Dodatkowo dzięki obecności aminokwasów wpływających kojąco na system nerwowy, sen w jedwabnej pościeli staje się spokojny i relaksujący.

 

Higroskopijność jedwabiu

Jedwab jest również higroskopijny, czyli podatny na przyciąganie wilgoci. Każde włókno potrafi wchłonąć wilgoć nawet do 30% własnej masy, nie sprawiając jednocześnie wrażenia mokrego. Jedwab bardzo szybko schnie zachowując równocześnie potrzebny dla skóry poziom wilgotności. Odciągając uciążliwą wilgoć i jednocześnie pozostając lekkim, polecany jest szczególnie dla ludzi uskarżających się na artretyzm.

 

Hipoalergiczność i inne właściwości jedwabiu

Istotną zaletą jest także naturalna hipoalergiczność jedwabiu, przez co staje się idealną propozycją dla osób o wrażliwej skórze, podatnej na uczulenia. Zbudowany w 70% z serycyny i fibroiny, białek które obecne w ciele człowieka odpowiedzialne są za sprężystość i elastyczność, ma charakter regenerujący dla włosów oraz skóry spowalniając efekty starzenia.

Jest również antystatyczny, co sprawia, że nie kumuluje roztoczy kurzu domowego. Przynosi w ten sposób ulgę dla osób cierpiących na wszelkie alergie, astmę, zapalenie zatok przynosowych, czy katar sienny. Obniża również ciśnienie krwi.

 

Najzdrowsza jest pościel jedwabna

Jedwab morwowy jest bardzo silnym włóknem. Odpowiednio pielęgnowany poprzez stosowanie delikatnych płynów do prania i unikanie użycia chemicznych detergentów takich jak proszki, czy wybielacze, na długo zachowa swą wytrzymałość i cenne właściwości, gwarantując komfort użytkowania nawet przez 20 lat. Ze względu na ogół pozytywnych właściwości naturalnego jedwabiu oraz brak jakichkolwiek przeciwwskazań w jego stosowaniu przyjmuje się, iż jest on obecnie najbezpieczniejszym surowcem stosowanym do produkcji pościeli oraz bielizny pościelowej.

Z uwagi na fakt, iż człowiek przesypia średnio około 1/3 doby (ok. 8 godzin), niezwykle istotnym staje się aspekt zdrowego, efektywnego snu; a co za tym idzie wybór przyjaznej dla naszego ciała i zmysłów tkaniny, z której wykonana będzie nasza pościel.

 

 

 

Pielęgnacja jedwabiu

 

Artykuły jedwabne wymagają odpowiedniego procesu konserwacji i prawidłowego użytkowania. Jedwab nie kumuluje roztoczy kurzu domowego, dlatego też stosunkowo długo zachowuje swoją czystość i świeżość. Poniżej znajdą Państwo praktyczne wskazówki na temat pielęgnacji kołder, poduszek oraz pościeli jedwabnej a także innych wyrobów wykonanych z jedwabiu morwowego.

 

Kołdra jedwabna i poduszka jedwabna

Stuprocentowo naturalne kołdry oraz poduszki jedwabne są odporne na pleśń, kurz i roztocza. Są to produkty hipoalergiczne i wysoce higieniczne, dlatego też ich cykliczne dwugodzinne wietrzenie raz na trzy -cztery miesiące w zupełności wystarcza. Należy przy tym pamiętać, by wybrane miejsce w którym ułożymy jedwabną kołdrę czy poduszkę nie było narażone na bezpośrednie oddziaływanie słońca.

W przypadku wystąpienia drobnych plam należy zabrudzone miejsce przetrzeć czystą, wilgotną ściereczką. Jeśli plama wsiąkła w wypełnienie, delikatnie zamacza się tylko zabrudzoną część, używając letniej wody (do 30°C) z dodatkiem płynu do prania ręcznego, a następnie spłukuje się zimną wodą. Nadmiaru wody należy pozbyć się poprzez ściśnięcie mokrego miejsca dwiema dłońmi lub obustronne obłożenie go czystym ręcznikiem i ugniatanie, co pozwoli na wchłonięcie wody z kołdry przez ręcznik. Następnie kołdrę, czy poduszkę należy pozostawić w stanie rozłożonym do całkowitego wyschnięcia.

W przypadku mocnych zabrudzeń pościel zaleca się oddać do profesjonalnej pralni ekologicznej.

 

Poszwa jedwabna

Poszewki jedwabne początkowo należy prać tylko ręcznie (dwa, trzy razy) by tkanina zachowała swój blask i miękkość oraz po prostu ,,przyzwyczaiła się” do procesu. Jeśli chcemy, poszwę możemy wypłukać z domieszką kilku łyżek octu (ok. 4-5 łyżek na 1 litr wody) by nabrała miękkości, a jej kolor się nieco ożywił. Po kilku praniach ręcznych można używać pralki automatycznej, nastawiając jednak na delikatny program i w temperaturze nie wyższej niż 30°C. Nie zaleca się jedwabiu wirować, najlepiej jest rozwiesić poszewki z dala od słońca i innych źródeł ciepła (np. grzejnik), pozostawiając do ocieknięcia i wysuszenia.

Jedwab jest bardzo mocnym włóknem. Aby zachować jego wytrzymałość i cenne właściwości na długie lata podczas prania powinniśmy używać zawsze tylko delikatnych płynów do prania, definitywnie unikając proszków, wszelkich wybielaczy i pozostałych silnych detergentów. Istotnym faktem jest, iż jedwab odpowiednio pielęgnowany praktycznie się nie elektryzuje. Jeśli zachodzi potrzeba wyprasowania, pościel należy prasować najlepiej lekko wilgotną, po wewnętrznej stronie materiału, niezbyt gorącym żelazkiem (program silk).

 

Szlafrok jedwabny, szal jedwabny i inne artykuły z jedwabiu morwowego

O szlafroki, piżamy czy szale jedwabne dbamy podobnie jak o poszwy jedwabne. Ważne jest pranie ręczne i użycie letniej wody. Nie stosujemy proszków ani innych drażniących detergentów, które mogą zniszczyć włókno jedwabne. Zalecane jest użycie delikatnego płynu do prania i naturalne suszenie w pozycji rozwieszonej z dala od słońca czy grzejnika. Szlafrok, piżamę czy szal jedwabny można prasować ustawiając żelazko na delikatny program silk.

 

Jedwabno-bambusowe ochraniacze na poduszki jedwabne

Ochraniacze Malbery są bardzo praktyczne i wygodne w użyciu. Łatwo jest je ściągnąć z poduszki a ich pranie w pralce automatycznej jest jak najbardziej bezpieczne.

 

 

 

Certyfikaty i testy

 

W ostatnich czasach na rynku tekstylnym nie rzadko spotkać można tkaniny oznaczone jako naturalne będące kopią szlachetnego materiału na przykład jedwabiu. Zdarza się również, że do tkanin naturalnych dodaje się domieszkę syntetyków, po to by obniżyć koszty produkcji i sprzedawać wyrób finalny w konkurencyjnej cenie. Ogólnie jakość sprzedawanych materiałów ulega ciągłemu pogorszeniu, co można zaobserować nawet w markowych sklepach odzieżowych. Stąd tak ważne jest rozpoznanie rzetelnego i zaufanego dostawcy, po to by w pełni cieszyć się wysoką jakością i właściwościami jedwabiu morwowego oraz innych tkanin naturalnych.

 

Atest Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich

Autentyczność jedwabiu Malbery potwierdzona została raportem z badań Laboratorium Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Analiza włókna poszycia jak i wypełnienia kołdry jedwabnej Malbery obejmowała badania wstępne i organoleptyczne polegające na ocenie produktu za pomocą zmysłów oraz analizy sensorycznej. Wyrób poddano również analizie mikroskopowej oraz próbie palenia.

Test próby spalania jest najprostszym sposobem na potwierdzenie prawdziwości jedwabiu. W czasie próby ognia włókna jedwabiu powoli się palą a po usunięciu płomienia gasną, formując ciemne, kruszące się grudki. Palący się jedwab naturalny wydaje również charakterystyczny zapach palonych włosów lub rogu.

Sztuczny jedwab natomiast (satyna poliestrowa) topi się pod wpływem ognia tworząc czarną, twardą ,,plastikową’’ masę.

ZOBACZ RAPORT (WERSJA pdf)

 

Oeko-Tex Standard 100

Większość produktów pościeli jedwabnej Malbery oznaczona jest również Certyfikatem Ekologicznych Tekstyliów nadanym w Szwajcarii, który jest świadectwem bezpieczeństwa i wysokiego komfortu użytkowania. Najwyższe standardy spełniają nasze wszystkie kołdry jedwabne oraz poduszki jedwabne, a także niebarwiona pościel jedwabna.

Oeko-Tex Standard 100 jest od 1992 roku powszechnie znanym i wiodącym w świecie znakiem bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych potwierdzającym ich bardzo wysoką jakość. Produkty oznaczone certyfikatem poddawane są serii szczegółowych badań w niezależnych instytutach wielu krajów Europy.

Znakiem Oeko-Tex Standard 100 oznakowane są tekstylia, które wolne są od substancji szkodliwych dla człowieka oraz środowiska, a także spełniają wymagania humanoekologiczne aktualnie obowiązującego standardu. Certyfikat Ekologicznych Tekstyliów to również gwarancja właściwego dla skóry pH, braku barwników mogących wywołać alergie, substancji rakogennych i mogących być rakogennymi oraz pestycydów i chlorofenoli. Przetestowane artykuły nie zawierają również żadnych przenośników chloro organicznych oraz żadnych wykończeń biocydami ani środkami trudnopalnymi.

Dodatkowo z początkiem 2009 roku zaczęły obowiązywać bardziej rygorystyczne kryteria normy Oeko-Tex Standard 100 zabraniające stosowania dwóch typów retardantów: decaBDE i HBCDD, a także ograniczające używanie substancji pochodnych ftalanów, zarówno w bieliźnie jak i odzieży wierzchniej. Ftalany, uznane jako substancje toksyczne wykazują się dużą szkodliwością dla zdrowia, szczególnie dzieci i niestety nadal często używane są w produkcji kolorowych nadruków na odzieży dziecięcej czy np. pościeli. Kupując więc produkt pościeli jedwabnej ze znakiem Oeko-Tex, mogą mieć Państwo 100% pewność, że jest to wyrób w pełni bezpieczny dla nas i środowiska oraz co najważniejsze po prostu godny zaufania.

 

Aktualny numer Certyfikatu Ekologicznych Tekstyliów (Oeko-Tex Standard 100), którym oznaczona jest pościel jedwabna Malbery to: BEHO 070288

Prosimy o użycie poniższego linku, w celu weryfikacji jego aktualności:

WERYFIKACJA CERTYFIKAT OEKO TEX

 

certyfikat jedwab morwowy

Let's stay social @jedwabmalbery

© 2019 - Malbery. Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Powiadom o dostępności Poinformujemy Cię, gdy artykuł pojawi się na magazynie. Podaj nam swój adres e-mail oraz ilość produktów.